Przerwa techniczna! Ceny produktów mogą być nieaktualne. Zamówienia będą wyceniane indywidualne. Za utrudnienia przepraszamy.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie drzwi?

1. Prawe czy lewe???


Aby prawidłowo ocenić kierunek drzwi wewnętrznych:

1. Stań naprzeciw drzwi, tak aby otwierać je do siebie.

2. Popatrz, na której stronie masz zawiasy :


Jeśli zawiasy są po prawej stronie to mamy prawe drzwi i prawą ościeżnicę,

Jeśli zawiasy są po lewej stronie to mamy lewe drzwi i lewą ościeżnicę.Ważne jest również aby pamiętać o kilku rzeczach, a mianowicie:

 - Drzwi wewnętrzne powinny się otwierać tak, że po wejściu do pomieszczania widzimy jego większą część, a najlepiej na najbliższą ścianę.

 - Włączniki światła powinny być po stronie klamki– tak abyś nie musiał okrążać otwartych drzwi. 

 - Po otwarciu drzwi wewnętrznych, powinieneś się łatwo dostać do swojego celu (np. w łazience do umywalki, muszli klozetowej, itp.).

 - Najlepiej, aby otwierały się na zewnątrz (na korytarz, czy też przedpokój, wiatrołap). 

 - Otwarte drzwi nie powinny wpływać na otwarcie szafy, prysznica, okna itp.
2. Konstrukcja


Konstrukcja to bardzo ważny element drzwi wewnętrznych, nad którym należy się dobrze zastanowić. Odgrywa istotną rolę i ma wpływ m.in. na wytrzymałość, termoizolacje, dźwiękoszczelność, czy stabilizację drzwi. Musimy ustalić, czego tak naprawdę oczekujemy. W drzwiach wewnętrznych występują przeważnie 3 rodzaje wypełnień: drzwi płytowe - plaster miodu oraz płyta wiórowa otworowa; a w drzwiach ramowych - płyta MDF lub HDF.


Wypełnienie: plaster miodu -  to tekturowy wkład stabilizujący o sześciokątnej konstrukcji. 

Zaletą tego rozwiązania jest lekka praca drzwi i przede wszystkim bardzo niska cena.


 

Wypełnienie: Płyta wiórowa otworowa - to sprasowane wióry z biegnącymi otworami na całej 

szerokości konstrukcji. Dzięki niej drzwi wewnętrzne są trwalsze i lepiej wygłuszone. Jest to z pewnością 

świetna opcja w przystępnej cenie. Drzwi świetnie sprawdzą się zarówno w pokoju dziecięcym, 

sypialni jak i łazience.


  

Wypełnienie: płyta MDF lub HDF - są to sprasowane włókna drzewne, twardsze niż same drewno.

Zaletą tego wykonania jest doskonała jakość, duża odporność na uszkodzenia oraz wysoka

dźwiękoszczelność. Dzięki użytych materiałów mamy świetne parametry drzwi wewnętrznych, w stosunkowej

dobrej cenie oraz bardzo szeroki wybór modeli jak i oklein.


3. Szkło


Do niedawna sądzono, że w toalecie i łazience nadają się tylko drzwi wewnętrzne pełne - dziś jest to mit. Wiele osób z pewnością doceni matowe przeszklenie w drzwiach, dzięki któremu już nie zapomnimy np. wyłączyć światła. Szkło matowe nawet na dużej powierzchni skrzydła przepuści promienie świetlne, a zarazem powstrzymując widoczność naszego zarysu czy też obrazu.

Z pewnością najbardziej docenimy przeszklone drzwi w salonie, gdzie rozjaśnią nam całe pomieszczenie.

Jeśli chodzi o sypialnie, trzeba się dobrze zastanowić czy chcemy drzwi wewnętrzne z przeszkleniem ponieważ może nam dokuczać światło dochodzące z korytarza. Należy pamiętać, że drzwi pełne lepiej wygłuszają i zapewniają więcej prywatności.

Dzisiejsza moda zdecydowanie sprzyja szkle bez zdobień i rustykalnych elementów. Najbardziej popularnym i najchętniej wybieranym jest szkło hartowane matowe. Dzięki hartowaniu szkła, szkło nie rozpada się na ostre igły a na małe kawałki, które nie ranią. Procesowi hartowana jest też poddawana m.in. szyba przednia samochodu.
4. Zamek

Decydując się na drzwi wewnętrzne, warto zwrócić uwagę na rodzaje zamków. Na dzień dzisiejszy wyróżniamy 4 możliwości: na klucz (pokojowy), na patent (wkładka bębenkowa), łazienkowy (WC) no i ostatni rodzaj to zamek oszczędnościowy (sama klamka bez możliwości zamknięcia/zaryglowania) Częstym błędem popełnianym w niewiedzy klienta jest decydowanie się na zamki oszczędnościowe do całego domu - BŁĄD. Oczywiście te rozwiązanie sprawdza się w kuchniach i salonach, gdzie nie mamy potrzeby zamykania. Warto jednak pamiętać, że zamki na klucz (pokojowy) jest zawsze w cenie drzwi. Nie ma tutaj znaczenia czy wybierzemy zamek oszczędnościowy czy zamek na klucz cena za drzwi jest taka sama.

Trzeci rodzaj zamka to zamek łazienkowy, potocznie nazywany zamek z motylkiem, jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony do drzwi łazienkowych.  Na sam koniec to zamek na patent, świetnie sprawdza się w piwnicy, garażu a nawet  w drzwiach odgradzających część piwniczną od mieszkalnej.
5. Wentylacja


Wybierając drzwi wewnętrzne do łazienki i WC musimy pamiętać o obowiązującym w Polsce prawie budowlanym, które mówi: ,,Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części – otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.

W łazienkach i ustępach, z wyjątkiem ogólnodostępnych, dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.

” (źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. )


Wyróżniamy 3 systemy wentylacyjne :


     podcięcie wentylacyjne


 tuleje wentylacyjne


  kratka wentylacyjna

Wybierając system wentylacji możemy kierować się głównie estetyką oraz naszymi upodobaniami, ze względu iż wymienione rodzaje spełniają tą samą funkcję.
6. Ościeżnica


Ościeżnica, potocznie nazywana framugą, służy do powieszenia drzwi wewnętrznych. Istnieje parę rodzai ościeżnic, najpopularniejsze to stała i regulowana.


Ościeżnica regulowana: konstrukcja ościeżnicy składa się z płyty MDF i wiórowej. Opaski obejmujące mają 6 lub 8 cm. 

Montuję się je za pomocą pianki montażowej. Zastosowanie ościeżnicy regulowanej daje nam możliwość objęcia 

grubości ściany nawet do 60 cm. Ponad to, montaż jest łatwy i szybki. Te nowoczesne rozwiązanie cieszy się największą

popularnością wśród kupowanych ościeżnic.


Ościeżnica stała: Wykonane są z MDF-u (płyty pilśniowej) bądź materiałów drewnopochodnych. Montowane są za pomocą

pianki montażowej. Ościeżnice stałe najczęściej wstawia się w dwie równoległe ściany, tam gdzie nie ma możliwości

zastosowania ościeżnicy regulowanej. Zaletą ościeżnicy stałej bez wątpienia jest niska cena.


Istnieje również ościeżnica, którą możemy nasadzić na stare metalowe futryny. Jest to tak zwana ościeżnica Renova produkcji firmy Porta, która jest bardzo podobna do ościeżnicy regulowanej. Najczęściej stosuje się ją w mieszkaniach, gdy chcemy uniknąć brudu i kurzu z demontażu starych futryn.


Ościeżnica Renova: Konstrukcja ościeżnicy składa się z materiałów drewnopochodnych . Opaski obejmujące mają 6 cm. Montuję się je za pomocą pianki montażowej. Zastosowanie ościeżnicy regulowanej- nakładkowej daje nam możliwość objęcia zamontowanej wcześniej ościeżnicy metalowej. Należy pamiętać, że światło przejścia zmniejszy się o 38 mm.

7. Skrzydło drzwiowe:


Tu możesz kierować się głównie swoimi upodobaniami, wybierając model, który nam się najbardziej podoba. Wszystkie drzwi wewnętrzne, które posiadamy w ofercie, są renomowanych producentów m.in. PORTA , VERTE , DRE , VOSTER , jedyne na co należy zwrócić uwagę, to to czy skrzydło jest płytowe czy ramowe. Płytowe– ma przeważnie do wyboru - wypełnienie plaster miodu lub płytę wiórowo- otworową, a skrzydła ramowe- wypełnienie MDF lub HDF. (Więcej info w 2. "Konstrukcja").
8. Klamka


Klamki wewnętrzne są odpowiedzialne za funkcjonalność otwierania i zamykania drzwi wewnętrznych. Stanowią ważne dopełnienie końcowego efektu wizualnego drzwi jak i całego wnętrza. 

Klamki wewnętrzne najlepiej jest dobierać kolorystycznie do zawiasów drzwi, aby ładnie się razem komponowały. 


Wyróżniamy dwa typy klamek wewnętrznych: długi i krótki szyld. klamka wewnętrzna na krótkim szyldzie.


klamka wewnętrzna na długim szyldzie

Oferowane przez nas klamki wewnętrzne pasują do wszystkich drzwi wewnętrznych.
9. Wymiary


Gdy planujemy wybudować dom lub jesteśmy przed remontem mieszkania, dobrze się zorientować jakie musimy przygotować otwory montażowe drzwi wewnętrznych. Pozwoli nam to uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów, poniesionych w związku z przerabianiem źle wykonanego otworu. 

Istotną zaletą przedwczesnego planowania jest rozpatrzenie możliwości zastosowania szerszych drzwi wewnętrznych, ze względu na komfort poruszania w budynku- im szersze drzwi tym większy mamy komfort. Mało kto wie, że drzwi 60, 70, 80 czy 90 są przeważnie w tej samej cenie!